Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Anne ve babaların en çok zorlandıkları konulardan biride yeni doğan bebeklerinin gaz sancısı çekmesi ve bu durumda hiç bir şey yapamamalarıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde çok fazla görülen gaz sancısı bebeklerin saatlerce ağlamasına, iştahsız olmasına, uyumamasına neden olmaktadır. Gaz sancısı, genellikle sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile 4 ay arasında, haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle yeni doğan bebek ailelerinin %10-15’i  ilk 3 ay içinde bebeklerinin ağlaması nedeniyle hekime başvurmaktadır.

Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar. Bu nedenle karnı şişen ve durumdan rahatsız olan bebekler sürekli ağlar. Sindirim sistemi gelişmeye devam ettikçe zamanla gaz sancılarıda ortadan kalkar ve bu süre en fazla altı ay kadar sürerek zamanla şiddetini azaltır.

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle gaz sancısı olduğu durumda bebeklerde yüksek sesle aşırı ağlama ile birlikte genellikle ayaklarını karna çekme, gerinme, karın şişliğin de artma, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Kaka sonrası rahatlayabilir ancak bazen etkili olmaz. Gaz çıkarma sonrası rahatlayan bebeğin ağlaması kesilirve uyuma probleminde herhangi bir sorun çıkmaz. Bazen tek başına gazını çıkaramayan bebeğe anne tarafından yardım edilerek gazı çıkarılmalıdır. Bunun dışında gazı çıkmasına rağmen şiddetle ağlamaya devam eden bebeğin, ağlamasında başka bir neden olabileceği gibi bu durumda bebeği doktora götürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?

– Emziren anne beslenmesine özen göstermelidir. Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, annenin sindirim sorunu yaşadığı besinler, kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi yiyecekler gaz problemine neden olabilir bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.

 – Bebekler emzirilirken dik pozisyonda emzirilmelidir.

– Yeterli sürede emzirilmeli az veya çok beslemekten kaçınılmalıdır.

– Biberonla beslerken bebeğin hava yutmadığından emin olunmalı, uygun biberon seçilmelidir. Biberon deliği bebeğin ayı ile uyumlu olmalıdır. Çok hızlı akmamalı ya da emerken bebeği zorlamamalıdır.

– Bebek memede çok uzun süre tutulmamalıdır ve doyduktan sonra memeden çekilmelidir.

– Beslenme sonrası sırtı sıvazlayarak dik pozisyonda ya da parmak uçları ile hafif sırta vurarak gazı çıkartılmalıdır. Gaz oluşumundaki en büyük neden bebeğin gazının çıkarılmamasıdır bu nedenle beslendikten sonra bebeğin gazı çıkana kadar mutlaka sırtını sıvazlayın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebeklerde beslenme, bebeklerde gaz sancısı, bebeklerde gaz neden olur, gaz sancısı nasıl geçer, bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, gaz yapan yiyecekler, bebeklere gaz yapan yiyecekler, gaz olmaması için ne yapmalı, bebeklerde gaz belirtisi, bebeklerde gaz olunca ne yapmalı