Canan Karatay’dan ‘’Karatay Diyeti’’

Diyet yapmak için karar vermemizdeki belkide en büyük nedenlerden biri popüler olmuş ve ünlülerin kilo vermesine yardımcı olmuş diyetleri duymamızdır. Çoğu zaman diyet yapmaya karar verir ve hangi diyetten nasıl başlayacağımızı bir türlü bilmeyiz. Fakat televizyondan ya da sosyal medyadan takip ettiğimiz bazı uzmanlar diyet yapmak konusunda kafamızdaki fikirlerin şekillenmesine yardımcı olurlar. Bu kişilerden biride Prof. Dr. Canan Karatay’dır. İlginç açıklamaları ve yorumları ile ilk olarak televizyon programlarında konuk olarak izlediğimiz Canan Karatay,  İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Özellikle yanlış bildiğimiz doğruların aksini idda ederek dikkatleri çeken Canan Karatay doğru beslenme konusunda bizleri uyararak kilo kontrolü sağlamamızda da yardımcı olmuştur. Karatay diyeti olarak hazırladığı diyet programını kitap haline getirerek kişilerin bilgilenmesine yardımcı olan Canan Karatay, Karatay diyeti ile birçok kişinin kısa vadede fazlalıklarından kurtulmasını sağlamıştır. Bunun dışında şeker hastalarına, diyabet hastalarına nasıl beslenmeleri gerektiğini ve doğru sandıkları yanlışları açıklayarak toplum olarak bilinçlenmizi istemiştir. Birçok kişinin sağlıklı kilo vermesine, formunu korumasına yardımcı olan Karatay Diyetini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Diyette uygulanması gereken kuralların dışına çıkılmaması kısa zamanda daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun dışında akşam saat 8’den sonra hiçbir şey yenmeyecek, günde 2 litre su içilecek ve günlük 30 dakika yürüyüşler yapılacaktır.

Pazartesi

Kahvaltı:  Tereyağı’nda 2 adet yumurta, istediğiniz kadar tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, tuzsuz peynir, kuru meyvelerden bir avuç, şekersiz çay ya da form çayları, bir avuç ceviz.
Öğle yemeği:  Haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı herhangi bir sebze yemeği, tuz içermeyen ayran, yemekten sonra istenirse yeşil çay.
Akşam yemeği: Izgara balık, mevsimine göre bulunan yeşillikler içeren bol salata.

Salı

Kahvaltı: Haşlanmış 2 adet yumurta, siyah-yeşil zeytin, labne peyniri, yeşil biber, roka, maydanoz,domates,içecek olarak süt, fındık, ceviz.
Öğle yemeği:  Bir dolu tabak zeytinyağlı lahana yemeği ya da barbunya veyahut karnabahar yemeği, istediğiniz kadar yoğurt.
Akşam yemeği: Haşlanmış tavuk eti, bol salata, bir elma.

Çarşamba

Kahvaltı: Tereyağında ya da zeytin yağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri, ceviz, fındık, Antep fıstığı, sevilen bir bitki çayı.
Öğle yemeği: Izgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı bir sebze yemeği, salata, ayran ya da su.
Akşam yemeği: Kuzu eti pirzolası ya da bonfile, zeytinyağlı bir sebze örneğin fasulye ya da enginar, bakla yemeği, bol salata.

Perşembe

Kahvaltı: İki yumurtayla yapılmış omlet, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, ceviz,fındık, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz, domates söğüş, yoğurt ve bir kaşık keten tohumu, su.
Akşam yemeği: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya, bol salata, rendelenmiş havuç, turp, ayran.

Cuma

Kahvaltı: Haşlanmış iki adet yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydanoz, kırmızı biber, roka, biber, ceviz, badem, fındık, fıstık, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp, ayran.
Akşam yemeği: Izgara köfte, yoğurt, bol salata, zeytinyağlı semizotu yemeği, bol su.

Cumartesi

Kahvaltı: Pastırmalı 2 adet yumurta, labne peyniri, yeşillik,nane, biber, zeytin, ceviz, fındık, bir bardak süt.
Öğle yemeği: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu, bir kaşık keten tohumu.
Akşam yemeği: Izgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, domates, bir elma.

Pazar

Kahvaltı: Tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, zeytin,biber, roka, maydanoz, ceviz, badem, şekersiz çay.
Öğle yemeği: Şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ya da lahana yemeği, bol su.
Akşam yemeği: Balık ızgara, taze yeşilliklerle yapılmış salata, közlenmiş kırmızı biber, bol su.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

karatay diyeti, canan karatay, prof.dr. canan karatay, karatay kimdir, canan karatay kimdir, karatay diyeti nedir, karatay diyeti kaç kilo verdirir, karatay diyeti nasıl yapılır, kilo verme yöntemleri, karatay diyeti yapanlar, karatay diyeti 1 haftalık program, diyet, en sağlıklı diyet