Çikolata kilo aldırır mı?

Hem çocukların hem de yetişkinlerin severek yedikleri yiyeceklerden biride çikolata olmuştur. Birçok pasta, tatlı içerisinde ya da sade tükettiğimiz tatlılardan biride çikolata olmuştur. Asıl aromasını kakao çekirdeğinden alan çikolata kakao çekirdeğinin öğütülerek toz halini almasından ve bazı karışımların bir araya getirilmesinden meydana gelmektedir. Ancak çikolata tüketmeyi seven ve diyet yaparken çikolata tüketmek isteyen birçok kişinin aklında aynı soru oluşmuştur. Çikolata yemek kilo aldırır mı? Aldırmaz mı?

Çikolatanın kilo aldırıp aldırmadığı hakkında bilgi vermeden önce çikolatanın ana maddesi olan kakao hakkında birtakım bilgiler verelim. Kakao ağacı; 4-8 metre boylarında gri-kahverengi kabuk renginden olan genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Kakao çekirdekleri, Theobroma cacao ağacının tohumlarıdır. Her bir tohum 2 kotiledon (uç) ve kabuk içerisine tamamen saklanmış küçük bir embriyo bitkisinden oluşur. Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karışıtırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır. Kısacası çikolata yapımı basit birkaç yöntem ile değil farklı birçok yöntemin uygulanması ile yapılmaktadır.

Ancak çikolata hakkında merak edilen birçok soru olmuştur. Özellikle merak edilen konulardan biri ise çikolatanın kilo aldırıp aldırmadığı olmuştur. Tek başına tüketilen kakaonun kilo almanız üzerinde çok fazla etkisi olmayabilir ancak direk tüketilen çikolata içerisinde çok fazla miktarda yağ ve şeker bulundurması nedeniyle kilo almanıza sebep olabilir. Bu nedenle çikolatanın kilo almanız üzerinde yeterli miktarda yenildiği taktirde sıkıntık yokken abartıya kaçmanız durumunda kilo almanıza etkisi olacaktır. Ancak sütlü çikolataya nazaran daha az kalorisi bulunan bitter çikolatayı yine abartıya kaçmadığınız taktirde tüketmeniz daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çekirdek, kakao, kakao çekirdeği, çikolata, çikolata nasıl yapılır, çikolata ne ile yapılır, çikolata sağlıklı mı, çikolata kilo aldırır mı, çikolata kilo yapar mı, çikolata yemek kilo aldırır mı, çikolata yemek kilo yapar mı, çikolatanın faydaları, çikolatanın zararları, çikolatanın faydaları, diyet yaparken çikolata yenilir mi, çikolata yemek diyeti bozar mı, bitter çikolata, çikolatanın geçmişi, çikolatanın içeriği, çikolata kaç kalori, bitter çikolata kaç kalori