Çocuk Beslenmesinde Yapılan Büyük Hatalar

Hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan beslenme gelişmemiz, vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirmesi, sağlıklı yaşaması için mutlaka beslenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle anne sütünden sonra bebeklerin ek gıdaya geçmesi ve ek gıdaya geçtikten sonra nasıl beslenmesi gerektiği önemli konulardan birdir. Fakat bazı yapılan beslenme yanlışları bebeğin yeteri kadar sağlıklı büyüyebilmesini engellemektedir.

Çocuklarda yapılan en sık beslenme alışkanlıkları:

Ek gıdaya erken geçmek: Normal olarak bir bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi bunun dışında ek gıda verilmemesi uzmanlar tarafından sürekli söylenmektedir. Sütüm yetmiyor endişesine kapılan bazı anneler bir süre sonra sütü keserek bebekleri 6 aydan önce ek gıdalar ile beslemektedirler. Oldukça yanlış olan bu davranış bebeğin gelişiminde bazı sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır.

İlk aylarda mamaya başlamak: bebeğim yeteri kadar benim sütüm ile doymuyor diyen anneler anne sütüne ek olarak bazı mamaları yedirmeye başlar. Bu durum bebeğin bir dönem sonra anne sütünü birdaha kabul etmemesine neden olmaktadır . bu nedenle ilk 6 ay anne sütünden başka besin vermemeniz önemlidir.

Et yerine et suyu: Et suyundaki faydalı bileşenlerin alınabilmesi için kemiğin sirke, limon gibi bir asitle kaynatılması gerekir ve bu, çocuk beslenmesi için uygun bir yöntem değildir.

 Bulamaç: Bebeklikte kıvamın yumuşaklığı için tercih edilen bu yöntemin çocuk büyüdüğünde de sürdürülmesi alışkanlık yaratabilir. Bu nedenle çiğneme refleksi geliştiğinde tuzlu, tatlı, sıvı ve katı besinleri ayrı ayrı tüketmeyi öğretmek ve buna alıştırmak gerekir.

Aşırı yemeye zorlamak: Bebekleri ve çocukları yemeğe ya da daha fazla yemeye zorlanmak oldukça yanlış bir davranıştır. Zorla yemek yiyen bebek bir dönem sonra yemek yemeğe daha ön yargılı davranacak ve bir daha yemek yemek istemeyecektir. Bebeklerin ve çocukların yemeklerini yedirirken sonra mutlaka onlara doyup doymadıklarını sorun fakat zorla yemek yedirmen.

 Abur cubur ve fast food: Yemek ödül olmamalıdır. Bu nedenle özellikle abur cubur ve fast food yiyecekler gibi bağımlılık yapan, katkı maddeleri içeren ve kilo almaya neden olan sağlıksız besinlerin zararlarını anlatıp çocukları faydalı alternatiflere yönlendirmek gerekmektedir. Bu yiyeceklerin zararlı olduğuna inanmaları için ailelerin mutlaka örnek davranışlar göstermesi gereklidir. Abur cubur beslenmeden uzak duran çocuklar normal yemeklerini daha çok iştahla yiyecek ve daha sağlıklı gelişecektir.

Kahvaltının önemsenmemesi: Kahvaltı yapılmadığında, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve zihinsel performansta azalma görülebilir. Öğünler arasında en önemli ya da ilk sırada yer alabilir dediğimiz kahvaltı, gün boyunca yok kalmanın ve enerji toplamanın tek yoldur. Bu nedenle çocukların mutlaka kahvaltılarını yaptırarak, kahvaltı yapmanın önemini çocuklarınıza anlatın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bebeklerde beslenme, çocuklarda beslenme, çocuklar nasıl beslenmeli, sağlıklı beslenme, doğru beslenme, çocuklar nasıl beslenmeli, çocukların beslenmesinde yapılan yanlışlar, beslenmede yapılan yanlışlar