Erkeklere Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bulaşıcı hastalık çeşitleri oldukça fazladır. Bulaşma yöntemleri ve çeşitleri birbirinden farklı olan bu hastalıklar bazen ciddi sağlık sorunlarına neden olarak ve bulaşıcı olması sebebiyle topluma endişelendiren hastalıklardandır. Kan yoluyla, genetik yolla, temas yoluyla ve cinsel birleşme yoluyla birçok hastalık kişiden kişiye bulaşarak ve bulaştığını hissetirmeyen sinsi hastalıklar vardır. Bu hastalıklardan biride Aids’dir.

AIDS gittikçe ve hızla yaygınlaşma halindedir. Bu hastalıklar en çok ergenlerde ve genç erişkinlerde görülür. Bu yaştakilerin, cinsel ilişkiye girme oranının daha yüksek olması, buna etkendir.  Özellikle yabancılarla cinsel birliktelik yaşamak AIDS olma ihtimalini arttırmaktadır. Tedavisi mümkün olmayan ve cinsel birleşme ile kolaylıkla karşı tarafa bulaşan bu hastalığın ilerlemesi ölüm ile sonuçlanabilmektedir. En çok erkeklerde görülen AIDS genellikle bilinçsizce davranmaktan ve dikkat etmemekten kaynaklanmaktadır. Ne kadar çok kişi ile cinsel ilişkiye girmiş ise bir kişi AIDS hastalığını taşıma ihtimali yüksektir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en başında AIDS geldiği gibi bunun dışında mantar, bel soğukluğu, frengi ve HIV cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıklar genel olarak birbirinden farklı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler ise;

– Cinsel organların üzerinde ya da çevresinde ağrılı şişlik, siğil varsa.
– Cinsel organlar ya da makat çevresinde kaşıntı.
– Penisten akıntı.
– İdrar yaparken yanma.
– Boğaz ağrısı.
– Lenf düğümlerinde şişme.
– Kasıkta veya karnın alt kısmında ağrı
– Ayak taban ve avuç içinde kızarıklık oluşumu, hastalıkların bulguları olabilmektedir.  

 Bu gibi belirtileri olan kişilerin mutlaka dontora başvurarak gerekli açıklamaları ve şikayetleri yapması gerekmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazen ömür boyu vücutta kalabileceği gibi bazıları ise ilaç, krem gibi tedavi yöntemleri ile kolaylıkla tedavi edilmektedir. Tedavinin dışında cinsel anlamda bilinçli olmak cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı alınacak en güzel önlemlerden biridir. Cinsel yolla hastalıkların bulaşmaması için özellikle yabancı uyruklu ve çok fazla cinsel ilişkiye girmiş kişiler ile cinsel temasta bulunmamak ve korunmak gerekmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, erkeklere cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aids, AIDS, aids nedir, aids nasıl bulaşır, erkeklerde görülen hastalıklar