Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerimizin, saçlarımızın, cildimizin önemli oldu kadar el ve tırnak bakımı da oldukça önemli konulardan biridir. Özellikle tırnak bakımı ellerimizin daha güzel ve sağlıklı görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bayanların el bakımlarına ve özellikle tırnak bakımları konusunda ne kadar hassas davrandıklarını hepimiz biliriz. Bir nevi aksesuar diyebileceğimiz tırnaklar bir bayanın ne kadar bakımlı ve ne kadar zarif olduğunu temsil etmektedir.

Hem el hem de ayak tırnak bakımınızı yani manikür ve pedikürünüzü güzellik salonlarında yaptırabileceğiniz gibi aynı zamanda evde kendinizde yapabilirsiniz. Basit uygulamalar ile evde yapacağınız manikür hem tırnak bakımınızı yapmanızı sağlarken aynı zamanda çok fazla zaman kaybetmemenize neden olacaktır.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

* Maniküre başlamadan önce elleri ve tırnakları hazır hale getirmek gerekir.

* Eğer tırnağınızda oje veya oje kalıntıları varsa maniküre başlamadan önce bir pamuk ve aseton ile tırnaklar temizlenmeli, maniküre hazır hale getirilmelidir.

* Daha sonra tırnaklarınızı tırnak makası ile kare veya oval şekilde kesin. Eğer tırnaklarınızı kısaltmak istemiyorsanız, çok ince bir şerit halinde kestikten sonra törpü ile düzeltin.

* Bir tasın içine ılık-sıcak su koyun. Suya lavanta yağı veya yumuşatıcı krem ekledikten sonra karıştırın ve ellerinizi suyun içine koyup 10 dakika kadar tutun.

* 10 dakika sonra tırnak etlerinizi kontrol edin. Eğer yumuşadılarsa bu etleri geriye itin. Manikürünüzün eğer daha güzel ve profesyonel ellerden çıkmış gözükmesini istiyorsanız, ittiğiniz etleri almanız daha doğru olur.

* Tırnak etlerinizi aldıktan sonra besleyici kremler ya da yağlar ile tırnaklarınızı ve parmaklarınızı ovun.

* Manikür işleminiz bittikten sonra dilerseniz oje sürebilirsiniz. Oje sürecekseniz eğer ojenizi sürmeden önce mutlaka altına koruyucu ojenizi sürmeyi unutmayın.

Sağlıklı Tırnaklar için Bunlara Dikkat Edin!

– Tırnaklarınızı çok kökten kesmeyin ve çok uzunda bırakmayın. Uzun tırnak güçlü uzamasına engel olduğu gibi çabuk kırılmasına da neden olmaktadır. Çok kısa kesmeniz ise tırnakların yavaş uzamasına ve tırnak diplerinin acımasına neden olmaktadır.

– Hem ellerinizin hem tırnaklarınızın yıpranmaması için özellikle temizlik malzemelerini kullanmadan önce eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.

– Tırnaklarınızı alet gibi kullanmayın. Bir şey açarken ya da kazırken tırnaklarınızı kullanmanız tırnakların zorlanmasına ve kırılmasına neden olmaktadır.

– Tırnak yeme alışkanlığınızdan biran önce kurtulun.

– Tırnakların sararmaması ve güçsüzleşmemesi için sigarayı mutlaka bırakın.

– Tırnak koruyucu ojeleri kullanmayı ihmal etmeyin.

– Bazı doğal yöntemler ve doğal yağlar ile tırnak bakımınızı yapın.

– Tırnaklarınızı ne yuvarlak ne de kare kesin. En sağlıklı tırnak kesme şekli oval kesilen tırnaktır. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tırnak bakımı, sağlıklı tırnaklar, tırnak bakımı nasıl yapılır, manikür nasıl yapılır, manikür ve pedikür, evde tırnak bakımı, tırnak bakımı nasıl olmalı, tırnak bakımı bitkisel, tırnak bakımı evde, tırnak bakımı için, tırnak bakımı için ne yapmalı, cilt ve güzellik, cilt bakımı, el bakımı, güzel tırnaklar, evde manikür nasıl yapılır