Ispanak zayıflatır mı?

Kışın sık sık tükettiğimiz ve Temel Reis deyince aklımıza ilk gelen sebze ıspanak olmuştur. Uygun maliyete sahip olan ve yeşil uzun yapraklara sahip olan ıspanak aynı zaman da en sağlıklı sebzelerden biri olmuştur. Özellikle çocukların beslenmesinde ve gelişiminde yardımcı olan ıspanak demir açısından oldukça zengin bir sebzedir.

 

Ispanağın vücudumuza güç veren en önemli kaynaklardan biri olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle vücuda direnç ve güç veren ıspanak, en zengin demir kaynaklarımzdan biridir. Ancak yeteri kadar lezzetli bir tada sahip olmayan ıspanak bu nedenle başta çocukların ve aynı zamanda birçok yetişkininde tüketmekten kaçındığı sebzelerden biri olmuştur. Ancak son zamanlarda isminden sıkça bahsettiren ıspanak aynı zamanda diyet yapanlarında bazı sorular yöneltmesine neden olmuştur.

Sık sık diyet listelerinde karşımıza çıkan ıspanak bu nedenle birçok kişide aynı sorunun oluşmasına neden olmuştur. Kilo verme üzerinde etkisi olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler bu nedenle ıspanak konusunda küçük bir araştırma yapmıştır. Bu konuda ufak bir bilgi vermek gerekirse ıspanak kilo almanızın aksine kilo vermenize yardımcı olan ve aynı zamanda en sağlıklı besinlerin başında gelen bir sebzedir.

Zengin lif kaynağı içeren ve bu nedenle lifli sebzeler arasında yer alan sindirimin hızlı olmasına ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayan yeşil yapraklı bir bitkidir. Aynı zamanda oldukça düşük bir kaloriye sahip olan ıspanak bu nedenle hem yemek, hem salata hem de hamurişlerinde rahatlıjkla kullanabileceğimiz bir sebzedir. Ancak burada önemli olan dikkat edilmesi gereken husus, salata ya da haşlanmış olarak tüketeceğiniz ıspanığın hamurişleri arasında bulunan ıspanak ile aynı kaloriye sahip olmamasıdır. Bu nedenle daha çok çiğ ya da haşlanmış ıspanak kilo vermeniz üzerinde etkili olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ıspanak, ıspanak tüketimi, ıspanağın özellikleri, ıspanak nasıl tüketilmeli, ıspanak içerisinde bulunan vitaminler, kimler ıspanak tüketmeli, ıspanak kilo aldırır mı, ıspanak kilo yapar mı, ıspanak zayıflatır mı, ıspanak kilo verdirir mi, ıspanak nasıl yenmeli, ıspanak nedir, diyet yaparken ıspanak nasıl yenilir, ıspanağın içeriği, demir, demir eksikliği, temel reis, temel reis ve ıspanak