Karabiber Uçucu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Karabiber Esansiyel Yağı’nın sağlığa faydaları, sindirim sistemi, diaphoretik, karbonhidrat, aferent, antispazmodik, antirheumatik, antiartritik, antibakteriyel ve antioksidan madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Karabiber Uçucu Yağı Nedir?

Karabiber esansiyel yağı, dünyada yaygın ve popüler olan bir baharat olarak kabul edilen karabiberden elde edilir. Karabiber, bilimsel adı Piper nigrum olan biber bitkisinin kurutulmuş meyvesidir. Mutfak uygulamalarında yoğun olarak kullanılır ve acı tadıyla iştah açıcı bir aroması vardır.

Uzak geçmişte, kutsal kabul edildi ve hatta bir para birimi olarak kullanılıyordu. Altın için işlem gördüğü ve Hindistan’dan dünyanın geri kalanına ihraç edilen en değerli ticaret kalemlerinden biri olduğu çok değerliydi. Altından daha değerli kabul edilirdi. Son zamanlarda hala önemini koruyan karabiber yağı İskit yağı kremi içerisinde de diğer güçlü yağlar ile birlikte yerini almıştır.

Karabiber esansiyel yağının ana bileşenleri limonen, pinen, myrsen, phellandren, beta-karyofillen, beta-bisabolen, sabinen, linalol, pinokarveol, alfa-terminol, camfen ve alfa-terpenendir. Bunlardan başka, karabiber de kalsiyum, manganez, demir, K vitamini, beta-karoten, fosfor, potasyum ve selenyum gibi mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Karabiber Uçucu Yağı Sağlığı Faydaları

Karabiber esans yağının bizim için sakladığı çok çeşitli etkileyici sağlık faydaları hakkında daha fazla bilgi edinelim! Tek olarak kullanılabileceği gibi iskit yağı içerisinde de kullanılabilir.

Sindirimi artırır

Karabiber, sindirim için oldukça faydalıdır çünkü sindirim sistemini, ağızdaki tükürük bezlerinden, kalın bağırsağa kadar, sindirimi kolaylaştırmak için asit ve safra gibi sindirim sistemi sularının salgılanmasını teşvik etmek de dahil olmak üzere uyarır. Karabiber, mütevazı bir diyette olan ya da başka bir şekilde chilies yemeyen kişilerin yiyeceklerinde bir baharat olarak güvenle kullanılabilir. Ağız ya da sindirim sistemi, sarılık ya da aşırı asidite ülseri muzdarip insanlar biber tüketmekten kaçınmalıdır. Karabiber, lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir.

Spazmları Hafifletir

Antispazmodik etkilidir ve kramplar, kaslar, spazmlar veya konvülsiyonlar durumunda iyi bir rahatlama sağlar.

Aşırı Gazı ortadan kaldırır

Karabiber esansiyel yağı karbonhidrattır ve gazları uzaklaştırır ve mide ve bağırsaklarda ek gaz oluşumunu engeller. Aynı zamanda gaz oluşumundan sorumlu olan bakterileri de önlemeye yardımcı olur.

Boşaltım Sistemini Temizler

Karabiber yağının hafif pürjör özellikleri vardır, ancak hint yağı gibi diğer müstahzarların aksine, sistem için güvenlidir. Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda sindirim ve boşaltım sistemindeki enfeksiyonları iyileştirir.

Artrit Ağrısını Azaltabilir

Bu, karabiber yağının en iyi özelliklerinden biridir. Isınma, uyarma ve dolaşımın iyileştirilmesidir, bu nedenle romatizma ve eklem iltihabına, özellikle belirtilerin en çok alevlendiği kış mevsiminde, hemen rahatlama sağlar. Ayrıca ürik asit gibi toksinlerin kandan uzaklaştırılmasında da etkilidir, böylece kronik romatizma, artrit ve gut hastalarından yararlanır.

Karabiberin de içerisinde bulunduğu İskit yağı sipariş için tıklayabilirsiniz!

İSKİT YAĞI ilaç değildir. TAKVİYE EDİCİ GIDADIR!

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlı yazılmıştır.

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: iskit yağı neden yapılır, iskit yağı nedir kısaca, iskit yağı fiyatı, iskit yağı ekşi, iskit yağı n11, iskit yağı satın al, iskit yağı içeriği, iskit yağı yorumlar, iskit yağı nedir faydaları, iskit yağı, iskit yağı içindekiler, iskitler yağ değişimi, iskit yağı faydaları, iskit yağı fiyat, iskit yağı kremi ne işe yarar, iskit yağı kullanımı, iskit yağı kullanıcı yorumları, iskit yağı nedir, iskit yağı nasıl kullanılır, iskit yağı nerede satılır, iskit yağı nasıl yapılır

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.