Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Diyet yaparken hamur içeren her şey kuşku oluşturur. Genel anlamda kalori bazında bakıldığında sıkıntı yaratmayacak besinlerin tercih edildiği süreçte kebap  ve pide sevenlerin en zorlandığı konular arasında “lahmacun kilo aldırır mı” sorusu vardır.

lahmacun

Lahmacun kilo aldırması bakımından tartışma konusu olmuştur. Canan Karatay‘ın lahmacun açıklaması :  ” Kebap, ekmeksiz yenilebilir. Lahmacun ise incedir ve mayasızdır, az miktar yemekte sakınca yok. Bana göre en sağlıklı yemektir. Eti protein; soğanı ve maydanozu, sebze yani vitamindir. Üstüne de limon sıkılır. Bir de yanında ayran vardır. Muhteşem bir besin kaynağıdır. Lavaş da, tava ekmeği de mayasızdır.” bu şekildedir. Yani Canan Karatay’ın düşüncelerine göre fazla tüketilmediğinde besleyici bir diyet öğünü olabilir.

lahmacun kilo aldırır mı?

Lahmacunun fırınlanmış ve ince hamurdan yapılmış olanı 180-200 Kalori değerleri arasında değişkenlik göstermektedir. Karbonhidrat 23 gram. Bu değerin fazlası hamurdan gelmektedir. Protein  11 gr  ve Yağ  11 gramdır. Bu değerlere bakıldığında çokta masum olduğu düşünülmeyen lahmacunu zararlı hale getiren tüketilen miktardır. Örneğin; 1 adet lahmacun, bol yeşillik ve 1 bardak az yağlı ayran ile sağlıklı bir öğün haline getirilebilir. Bayanlar için aşırı büyük olan lahmacunun yarısı ya da 1 adet orta boy lahmacun normaldir. Erkekler için ise aşırı büyük boy olanlardan 1 adet ya da orta boy olandan 1,5 adet normaldir. Sağlıklı olduğu konusunda yanılgıya kapılıp her gün tüketilmesi de tabi ki doğru olmayacaktır.
lahmacun
Diyet yaparken lahmacunun gündüz öğünlerinden birinde tüketilmesi gerekir. 15 günde 1 kez gündüz öğününde 1 adet lahmacunu ayran ve bol yeşillikle tüketebilirsiniz. Lahmacun yedikten sonra midenizde şişkinlik olabilir, bunu hafifletmek için maden suyuna birkaç damla limon suyu ilave edip içebilirsiniz.

lahmacun
Diyet sürecinde hem hamur işi hem de kebap severleri ayda bir iki kez mutlu edecek olan lahmacun en sağlıklı fast-food ürünüdür. Canan Karatay lahmacunun ekmekten daha zararsız ve sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Kısacası 15 günde 1 öğle menüsünde 1 adet bol yeşillikle ve 1 bardak ayranla tüketilmesi kilo aldırmayacaktır.