Makarna Kilo Aldırır mı ?

 Makarna Şişmanlatır mı ?

Obezitenin çağın hastalığı olduğu bu günlerde bilinen günah keçilerinden biri de makarnadır. Halk arasında yaygın bir inanış makarnanın kilo aldırdığı üzerinedir. Makarna tüketimi fazla olan ve obeziteyle boğuşan insanlar tüm suçu makarnaya bulurlar. Fakat bu inanış yanlıştır. Şişmanlatan makarna değil tüketim şekli ve miktarıdır.  Ayrıca günlük almamız gereken karbonhidrat miktarları düşünüldüğünde makarna tüketilmelidir.

Makarna Nasıl Yenirse Kilo Aldırır ?

 

Makarna kalori değeri bakımından diğer tahıl grupları gibi masumdur. Makarnayı tehlikeli hale getiren soslardır. Eğer makarnanızı yağlı ve salçalı bir sos ile tüketiyorsanız kilo aldırır. Burada detaylandırılması gereken nokta makarnanın değil sosunun kilo aldırdığıdır. Ayrıca mantar soslu, bolonez soslu, napoliten fark etmeksizin makarnaların her sosu kalori değerini, yağ oranını yükseltir.

Makarna Nasıl Tüketilirse Kilo Aldırmaz?

Makarnanızı sade yani soslanmamış bir şekilde tüketmelisiniz. Günlük alınması gereken kadar karbonhidrat değeri karşılığı kadar tüketilen makarnanızı et ve et ürünlerinin yanında tercih edebilirsiniz. Ayrıca makarna tükettiğiniz günlerde karbonhidrat alımını tamamladığınız için gün içerisinde simit,ekmek,hamur işi gibi yiyecekler tüketmezseniz kilo almak gibi bir sorun yaşamazsınız.

 

Makarnaların Besin Değerleri

 

Sade Makarna

1 porsiyon sade makarna 190 gram kadardır ve 230 kalori değerindedir.

Bolonez Soslu Makarna 

1 porsiyon bolonez soslu makarna 320 gram kadardır ve 419 kalori değerindedir.

 

Napoliten Soslu Makarna 

1 porsiyon napoliten soslu makarna 320 gram kadardır ve 435 kalori değerindedir.