Rektum Kanseri Nedir?

Çağımızın ölümcül hastalıklarının başında yer alan ve birçok çeşit ve türüyle farklı organlarda görülen hastalıklardan biride kanser olmuştur. Kimi zaman kanda, kimi zaman akciğerde kimi zaman ise birkaç organda aynı anda görülebilen kanser hastalığı ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı tedavisi zor olan hastalıklardan biridir. Ancak diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi kanser hastalığının tedavisinde de erken tanı oldukça önemli kavramlardan biri olmuştur.

Ancak birçok çeşidi olan kanser hastalığının kimi çeşitleri ise toplumda nadir rastlanan hastalıklardan biri olmuştur. Bu nadir görülen kanser hastalıklarından biride ismini çok fazla duymadığımız rektum kanseri olmuştur. Peki rektum kanseri nedir, kimlerde görülebilir, tedavisi var mı? Rektum kanseri, kalın bağırsağın makata yakın olan ilk 12 cm olan bölüme rektum adı verilmektedir. Bu bölgede oluşabilen kötü huylara ise rektum kanseri denilmektedir. Daha çok 35 ila 50 yaş aralığında bulunan kişilerde görülen rektum kanseri, özellikle batı dünyasında en sık rastlanan 3. Kanser türü olmuştur.

Rektum kanseri; çoğunlukla kalın bağırdakta meydana gelen adenomatöz poliplerden ortaya çıkmaktadır. Özellikle Türk haklının yaşadığı tuvalet sorunlarını utanmak sebebiyle anlatamamasından ötürü kaynaklanan, tedavisi ve muayenesi ertlenen hastalıkalrdan biridir. Bu nedenle hızla ilerleyebilen rektum kanseri kişilerin utanma ve ihmal gibi durumlarından dolayı hastalığın farklı boyutlarda yaşanmasına neden olmaktadır.

Rektum kanserinin şikayetlerinden ve belirtilerinden bahsetmek gerekirse eğer, en belşrgin özelliği dışkılama şeklindeki değişiklik olmuştur. Bunun dışında tuvalete gitmek fakat rahatlayamamak, tuvalet yapma esnasında makattan taze kırmızı kanın oluşması bazı belirtilerindendir. Ancak ne yazık ki bu belirtileri hemoroid ya da diğer bir adıyla mayasıla bağlayan hastalar bu nedenle kendi tedavilerini kendileri yapmak isterler. Bu durum ise hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin gecikmesine neden olmaktadır.

Tüm hastalıklarda olduğu rektum kanserinde de erken teşhis önemlidir. Çünkü kimi zaman erken teşhis edilen vakalar hastalığın ilerlemeden ameliyat boyutuna geçmeden radyoterapiye ve kemoterapiye gerek duyulmamaktadır. Erken dönemde teşhis edilmesi durumunda ise bu hastalık %80-90 oranında tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle iyi huylu olan et parçalarının ilerlemeden ve bağırsak kanserine neden olmadan bazı cerrahi yöntemler ile alınması hastalığı tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bu gibi şikayetlerin olması durumda doktorunuza danışmanız önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kanser, kanser çeşitleri, bağırsak kanseri, rektum nedir, rektum kanseri, rektum kanseri kimlerde görülür, rektum kanseri nasıl geçer, rektum kanserinin tedavisi, rektum kanseri hakkında, rektum kanseri nasıl oluşur, ameliyat, bağırsak sorunları, makatta kanama nedenleri, makattan kan neden gelir