Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dünya nüfusunun büyük bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Diğer bir yandan ise, aşırı ve dengesiz beslenme sonucu oluşan obezite yani aşırı şişmanlık birçok insan için önemli bir sağlık sorunu olmayı devam ettiriyor. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme, herkes için özellikle de çocuklarımız için çok önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel ve zihinsel gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun sürüyor.

Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir ve kişinin sağlıklı yaşamasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde kazanılan sağlıklı beslenme bir ömür boyu kişinin gelişimini, büyümesini ve sağlıklı yaşamasını sağlamktadır. Vücudun birtakım hastalıklara karşı mücadele etmesi ve dışarıdan gelebilecek olumsuzluklara karşı kendini savunması için yine dışarıdan birtakım değerleri alması gerekmketedir. Vitamin, mineral, protein, kalsiyum gibi bu önemli değerler ise ancak tükettiğimiz besinlerin içerisinde bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenmek ve değerli besinlerin vücudumuza girmesini sağlamak için tam tahıllı besinlerden, et, süt ve süt ürünlerinden yeteri miktarda tüketmek gerekmektedir. İçerisinde faydalı değerlerin bulunduğu bu besinler başta vücudumuzun sağlıklı kalmasını, hastalıklara karşı korunmasını sağlarken aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamamıza ve dinç bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olmaktadır.

Meyve ve Sebzeler

Farklı vitamin ve mineraller için, farklı renklerdeki meyve ve sebzeleri haftanın günlerine yayarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İçerisinde A, C, D ve diğer vitaminleri içeren her meyve kendi içerisinde farklı değerlere sahip olup farklı açıdan vücudumuza fayda sağlamaktadır. Bu nedenle tüm meyve çeşitlerinden günlük belirli miktarda tüketmek oldukça sağlıklı olacaktır.

Et

Sağlığımızı korumak için gerekli protein, demir ve yağ asitleri bakımından zengin olan et aynı zamanda yüksek oranda sağlığa zararlı doymuş yağ ve kolesterol içermektedir. Bu nedenle özellikle kırmızı etin dikkatli tüketilmesi önerilmektedir. Eğer kırmızı et yemek istemiyorsanız daha az yağlı ve daha sağlıklı alternatifler olan tavuk, hindi eti ve balığı tüketebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

Günde 50 gram yağsız veya az yağlı yoğurt yemek, 2 bardak yağsız veya az yağlı süt içmek, 3-4 dilim yağsız kaşar peyniri yemek kalsiyum, A vitamini, fosfor ve D vitamini açısından iyi bir beslenme sayılabilir.

Yağlar

Gıdalarla birlikte bir miktar yağ almanız gerekiyor ancak fazla olmamalı. USDA, gün boyu alınan kalorinin sadece %30-35’inin yağlardan gelmesini tavsiye ediyor.

Tam Tahıllı Besinler

Tam tahıllılar denilince ilk akla ekmek gelmektedir. Türk toplumu olarak ekmek tüketmeyi seven bir milletiz. Fakat beyaz ekmeğin tam tahıllılar arasında çok faydalı olduğunu söylemeyiz ne yazık ki. Çünkü bildiğimiz beyaz ekmek hazırlanırken işlenen buğdaydan elde edilen un kullanılıyor. Tam tahıllı ekmekte ise buğdayın tamamı kullanıldığı için mineral, besin lifi açısından daha zengindir. Tam tahıllı ekmekler beyaz ekmeğe nazaran daha az kalori bulundurduğu için aynı zamanda kilo kontrolü sağlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, doğru beslenme, sağlıklı beslenme önerileri, nasıl beslenmeli, vitamin, mineral, kalsiyum, protein, meyvelerde bulunan vitaminler, hangi besinleri yemeliyiz, diyet, kilo kontrol