Sarımsak yutarak zayıflanır mı?

Zayıflamayla ilgili binlerce metot var. Bunlardan biri diyet, diyetin de kendi içinde binlerce farklı metodu var. Tabi diyet dışında da birtakım yöntemler kullanılıyor zayıflamak için. Bunlardan en popüleri sarımsak yutmak!  İşte çok konuşulan ve zayıflama yöntemleri arasında yer alan sarımsak yutma ile ilgili bilinmesi gerekenler ve sarımsak yutmanın kilo verme üzerindeki mucize etkisi…

Sarımsağın faydaları
ndan bazılarına bakacak olursak, kolesterol, damar tıkanıklığı ve tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı oldukça yararlı bir bitki. Bunların dışında sarımsağın kilo vermeye de yardımcı olduğu iddiası var. Bu iddiaların doğruluğunu ise sizler için derledik. İşte sarımsağın kilo vermedeki etkisi ve mantığı…

Öncelikle sarımsak yutarak kilo vermenin sarımsak kokusunu sevmeyenlere bir avantajı var: O kokuya mecbur kalmadan yutarak zayıflayabilmek. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, vücudun ihtiyaç hâline getirdiği mineral ve vitaminleri karşılayarak vücut direncinin artmasını tetikliyor. Sarımsakla ya da sarımsak yutarak kilo vermenin mümkün olduğu iddiaları üzerinde yapılan araştırmalar, bunun sebebinin sarımsağın hazmı kolaylaştırarak bağırsak hareketlerini düzenlediğini ortaya koyuyor. Düzenli bir sindirim sistemi ise tükettiğimiz besinleri kolaylıkla hazmetmemizi sağlıyor.

Sarımsağın sağlık üzerinde bir dezavantajı bulunamıyor ama tansiyon hastalarının sarımsağı tüketmemeleri gerekiyor. Tansiyon hastaları dışında sarımsakla kilo vermek isteyenler her gün 3 defa bir diş sarımsak yutabilir.

SARIMSAK HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

* Damar tıkanıklığı
* Yüksek trigliserid
* Antikanserojen
* Ayak mantarları
* Bronşit
* Taşikardi
* Yüksek tansiyon
* Yüksek kolesterol
* Kas tutuklukları
* Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

SARIMSAĞIN ZARARLARI NELERDİR?

* Sarımsağın fazlası zararlı olabilir. Aşırı tüketildiğinde midede ağrı ve ciltte kaşıntı ile karşılaşılmıştır.

* Aşırı tüketim sonucunda hâlsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkar.

* Kan inceltici özelliğinden dolayı, kan inceltici ilaç kullanan hastalar kesinlikle doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.

* Bazı uzmanlar doğum kontrol haplarının etkisini azalttığını ileri sürmektedirler.