Yaz aylarında kilo almamak için nasıl beslenmeli?

Yaz aylarında serinlemek isterken fark etmeden kilo alabilirsiniz. Peki, yazı nasıl beslenmek gerekir?

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybının en üst seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar, günde en az 1,5 ile 2 litre su tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmaktadır. Aynı zamanda uzmanlara göre su dşında limonata, asitli içecekler, soğuk çay ve kahve tüketimi gün içerisinde en fazla 2 bardak ile sınırlı kalmalıdır. Çok sıvı tüketetim derken de kilo alımı sağlamayın. Uyarısında bulunan uzmanlarda yaz aylarında sağlıklı beslenmenin reçetesini açıkladılar.

h1

Yazın en sıcak ve bir o kadar da bunaltıcı günlerini yaşıyoruz. Ferahlatıcı besinler ve sıvı tüketimi ile de azda olsa kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Özellikle de terleme durumunuz var ise mineral suyu tüketerek de mineral kaybınızı yerine koyabilirsiniz. En başta su olmak üzere taze sebze ve meyveler de ferahlatıcı etki sağlayabilir.

h2

Gün içerisinde de buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybımız özellikle bugünlerde hat safhada. Bu nedenle gün içerisinde de en az 1,5 ile 2 litre su tületimi olmalıdır. Su dışında da çeşitli limonata, asitli veya soğuk kahve gibi içecekler gün içerisinde de en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Sıvı tüketeyim derken de yaz aylarında kilo alarak kapatmayınız. Sadece su içerek günü geçirebiliyorsanız sevindiricidir.  Çeşitlendirmek için de suyun içerisine eklemeler yapabilirsiniz veya bitki çaylarınızı da soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Kahve alışkanlığınız var ise soğuk kahve tercih edebilirsiniz. Hazır soğuk kahvelerde bol miktarda şeker ekemesi olabiliyor bu nedenle de şekersiz ve az yağlı sütten yapılmış kahve tercih edebilirsiniz.

h3

Yaz aylarınında vazgeçilmez sebzeleri patlıcan, kabak ve biber gibi genelde kızartma olarak tüketilmektedir. Ancak kızartma işleminde zaten pek çok vitamin kaybı oluyor bir de üstüne tüketilen yağın ağırlığı ile sıcaktan daha fazla etkilenebilirsiniz. Bu nedenle de pişirme tekniklerinde fırında, ızgara veya haşlama tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden ulaştınız;

yaz aylarında kilo almamak için ne yapılmalı, kilo kontrol, yaz aylarında formda kalmanın yolları, yaz ayları, sağlıklı diyet, düzenli beslenme, diyet.