Zencefil Zayıflatırmı?

Zencefil, uzunca yıllardan bu yana kullanılan bir bitkidir. Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türüdür ve daha sonra Asya ve diğer tropikal  Asya bölgelerine yayılmıştır. Zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen ve taze yada kurutulmuş olarak tüketilebilen bir bitki türüdür. Şifa anlamında çok yönlü olan zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirici, vücut direncini arttırıcı özelliği vardır.

 

Yüksek derecede uçucu yağlar içeren zencefil aynı şekilde yüksek vitamin ve besin kaynağıdır. İçeriğinde  B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri yanı sıra leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitlerini içermektedir. Hazımsızlık, soğuk algınlığı, ağrı ve iltihap gibi sorunlara iyi gelen zencefilin zayıflatma üzerine de etkisi vardır.

Zencefilin bilinen en büyük faydalarından biri de yağ yakımını hızlandırıcı etki oluşturmasıdır. Bu konu üzerine yapılmış bir araştırma olmasa da kullanıcılarının ve bir çok bitki uzmanının fikri bu yöndedir. Ayrıca zencefil içeriğinde bulunan maddeler iştah azaltıcı özelliğe sahiptir. Bu durum tokluk süresini uzun tuttuğu için yemeyi azaltacak bu da kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Zencefilin kilo verme konusunda etkisini arttırmak için  sabahları aç karna ya da akşamları yoğurt ile karıştırılarak tüketilmelidir. Ayrıca zencefil, vücudun enerjiyi düzenlemesi için gerekli olan ancak fazlası bel çevresinde yağlanmaya yol açan kortizol hormonu seviyesini dengeler. Detoks etkisi yapması konusunda ise su içerisine 1 dilim taze zencefil atılarak içme suyunun bu şekilde tüketilmesi ile kilo verimi hızlandırılabilir.  Ayrıca zencefil; soğuk algınlığı, mide bulantısı, ağrı, kolon kanserine, yumurtalık sistemine, kusma ve bulantıya faydalıdır.